Entuzijazam nekolicine vodiča, želja za znanjem, druženjem ali i potreba za određenom bazom podataka s imenima vodiča potaknula nas je na proljeće 2005. da krenemo u avanturu zvanu "Društvo turističkih vodiča Pule". Uz potporu Turističke zajednice grada Pule kao suosnivača, cilj nam je bio okupiti kolege vodiče s područja grada Pule i cijele Istre, pobrinuti se za dodatne edukacije kroz razne seminare i predavanja te zaštita struke. S ponosom možemo reći da je u ovih 15 godina postojanja kroz društvo prošlo oko 100-tinjak članova, najviše iz Pule, ali i ostalih gradova Istre, a imamo i nekolicinu kolega s Kvarnera.
Uvijek uz nas su naši uski suradnici Arheološki muzej Istre, Povijesni i pomorski muzej Istre koji sudjeluju u našim projektima kao suorganizatori.
U suradnji s Turističkom zajednicom grada Pule organizirali smo besplatna vođenja za istarske djelatnike u turizmu a isto tako smo Pulu približili našim najmlađim sugrađanima tako da su naši članovi vodili stotine mališana pulskih škola u sklopu projekta "Školarci, upoznajte svoj grad".
Društvo turističkih vodiča Pule i Udruga slijepih Istarske županije kreirali su projekt "Boje inkluzivnog turizma".
Desetak naših članova uspješno je završilo teoretsku i praktičnu obuku za rad sa slijepim i slabovidnim osobama, te možemo reći da smo prvo društvo vodiča u Hrvatskoj čiji su članovi prošli stručnu naobrazbu kako bi mogli slijepim i slabovidnim osobama na što primjereniji način dočarati svijet koji ih okružuje.
Projekt je financiralo Ministarstvo turizma a njegov sastavni dio čini GPS tehnologija, govorni softver ugrađen u mobilne telefone koji sadržava ključne turističke točke Pule i Premanture. U sklopu projekta izrađena je govorna turistička karta Istre sa 134 turističkih točaka koja je prevedena i na talijanski jezik, a namijenjena je slijepim i slabovidnim osobama ali i ostalim turistima. Karta je dostupna putem govornog automata.
Nositelj projekta je Društvo turističkih vodiča Pule a provodi se u partnerstvu s Udrugom slijepih Istarske županije,te je financiran od strane Ministarstva turizma i sporta sa 182.385,00 kn (do 31.03.2022.).
Cilj projekta je motivacija turističkih vodiča s područja Istarske županije za uključivanje ranjivih skupina u svoje programe, aktivno sudjelovanje u konferenciji o razvoju dostupnog turizma u Istri, izobrazbu članova o potrebama osoba s invaliditetom s naglaskom na slijepim osobama.
Osim što će dodatno ojačati i produbiti unutarsektorsku suradnju Društva turističkih vodiča Pule, Udruge slijepih Istarske županije i Stanice planinarskih vodiča Istra, turistički vodiči i planinari stečeno znanje i vještine pratnje i ophodnje sa slijepim osoba moći će primjenjivati u daljnjem radu sa skupinama OSI.
Partnerska organizacija ima mentorsku ulogu u projektu, jačanju kapaciteta nositeljske organizacije kontinuiranim informalnim učenjem o provedbi projekata, praćenje novčanog tijeka, plana aktivnosti te medijske promocije.
Društvo turističkih vodiča Pule, uz potporu Turističke zajednice grada Pule, prije nekoliko je godina započelo s projektom "Pričaj mi o Puli", a radi se o besplatnom obilasku grada u pratnji turističkih vodiča.
Planirano je druženje mališana i generacije treće dobi, kao i njihovih prijatelja, susjeda, rođaka i sve one koje se žele prošetati i družiti uz zanimljive priče.
Cilj ovog projekta je naznačiti važnost međugeneracijskog druženja, boravka na otvorenom i važnost priča, a sudionici u grupi tijekom obilaska mogu podijeliti svoja sjećanja vezana Pulu.
U projektu sudjeluje i Arheološki muzej (besplatan ulaz u Arenu), Povijesni muzej i pomorski muzej Istre (besplatan ulaz u muzej), te Memo Muzej (besplatan ulaz u muzej).
Razgledi se obično održavaju svake godine u siječnju, a započinju u 10 sati ispred Arene i traju dva sata.